به یاد زنده یاد پرویز ورجاوند
  
 یادبود چهلمین روز درگذشت پرویز ورجاوند: جمعه - ۲۹ تیرماه - ۱۰:۰۰ بامداد - مسجد فخر
 
آرشیو
 
دوشنبه 21 خرداد‌ماه سال 1386
تسلیت سازمان سوسیالیستهای ایران بمناسبت درگذشت دکترپرویز ورجاوند

با کمال تأسف اطلاع یافتیم که دکتر پرویز ورجاوند یکی از رهبران برجسته ی جبهه ملی ایران، استاد باستان شناسی و هنر دانشگاه تهران و یکی از برجسته ترین باستانشناسان ایران در روز شنبه 19 خرداد 1386 در تهران درگذشت .

 برای آنعده از ایرانیان که  از مبارزات نهضت ملی ایران برهبری دکتر مصدق و مبارزات نیروهای مصدقی و جنبش دانشجوئی در سالهای 1340  علیه رژیم کودتای محمد رضاشاهی ( کودتای 28 مرداد 1332) و  نیز مبارزه بخاطر برقراری حاکمیت قانون و پایان دادن به رژیم استبدادی  مذهبی  حاکم بر ایران و امر مخالفت با قانون قرون وسطائی قصاص آگاهند ، نام پرویز ورجاوند نامی آشنا و اعتماد بر انگیز می باشد.

در زمانیکه جنبش دانشجوئی ایران در اعتراض  به انتخابات تقلبی مجلس شورای ملی شه ساخته و بزرگداشت روز شانزدهم آذر 1332 ( روز دانشجو )، در داخل و خارج از کشور در سالهای 1339  و 1340  مجددأ شکل گرفت و سازمان کنفدراسیون جهانی در آنزمان تشکیل شد، زنده یاد پرویز ورجاوند دانشجوی رشته باستان شناسی و هنر دانشگاه سوربن پاریس ، یکی از فعالان  کنفدراسیون و همچنین تشکیلات جبهه ملی ایران در اروپا بود که درکنار دیگر ایرانیان آزادیخواه و وطن دوست سهمی بسزا در افشاء ماهیت رژیم وابسته به امپریالیسم شاه در آن دوران داشت.

پس از پیروزی انقلاب بهمن 1357 دکتر ورجاوند در کابینه مرحوم مهندس بازرگان ، مسئولیت وزارت فرهنگ و هنر ( وزراتخانه ای که بعدأ به « وزارت ارشاد اسلامی » تغییر نام داد ) را بعهده داشت.

اما بعد از پیروزی انقلاب عمر بهار آزادی چندان بدرازا نکشید و بجای رژیم استبدادی شاهنشاهی، رژیم استبدادی مذهبی بر ایران حاکم شد. زنده یاد دکتر ورجاوند همچون ده ها هزار آزادیخواه ایرانی تحت فشار و پیگرد حاکمین مستبد و قانون شکن مذهبی قرار گرفت ، ولی از دفاع  ازحقوق شهروندی و منافع میهنی ـ که از شعارها و اصول محوری انقلاب بهمن 1357 بودند ــ دست برنداشت.

 دکتر ورجاوند در طول حیات سیاسی اش بعنوان یکی از فعالان و رهبران جبهه ملی ایران همیشه بر آزادیخواهی، استقلال، انتخابات آزاد، حاکمیت قانون ، حاکمیت ملت و دفاع ازتمامیت ارضی ایران تاکید داشت، اگرچه آن زنده یاد بخاطر تاکید بر آن خواست ها که از اصول محوری جبهه ملی ایران می باشند ، در دوران قبل و بعد از انقلاب روانه زندان شد و تحت شکنجه قرار گرفت.

سازمان سوسیالیست های ایران درگذشت دکتر پرویز ورجاوند ، عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران را به خانواده  محترم ورجاوند و بستگان و دوستان  آن مرحوم ، شورای رهبری و اعضا و هواداران جبهه ملی ایران و تمام آزادیخواهان ایران و ایران دوستان تسلیت می گوید.

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 82679


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
Image and video hosting by TinyPic